Většina lidí pravděpodobně nikdy neslyšela o oxidu titaničitém, ačkoli je běžný v široké řadě potravin, které jedí, a každodenních produktech, které používají. Pro výrobce formy na gumové medvídky a jejich zákazníků, kteří je používají, si oxid titaničitý zaslouží zvláštní pozornost. Podívejme se, co je oxid titaničitý, co dělá a jaké jsou obavy z jeho použití.
Co je oxid titaničitý v potravinách a proč tam je?
Přirozeně se vyskytující minerál, oxid titaničitý, je bílý prášek s mírně nasládlou chutí, který slouží jako bělící, zjasňující a zahušťovací činidlo. Často je to oxid titaničitý, který dává cukrovinkám hladký, lesklý vzhled. Oxid titaničitý bělí a zesvětluje produkty, jako jsou žvýkačky, dortové směsi, nemléčná smetana a poleva. Zlepšuje texturu sýrů a jogurtů, zahušťuje omáčky a dresinky a zvýrazňuje barvu zmrzliny. Oxid titaničitý je také konzervační látka, která pomáhá produktům zůstat čerstvé.
Velké značky používají oxid titaničitý
Společnost Label Insights, která poskytuje informace o údajích na etiketách potravin, katalogizovala přibližně 11 000 potravinových a nápojových produktů prodávaných v USA, které obsahují oxid titaničitý. Více než polovina těchto produktů spadá do kategorií cukrovinek, dortů a sušenek. Oxid titaničitý je používán některými z nejpopulárnějších v Americe značky cukrovinek, včetně Starbursts, Nice! mentolky, švédské ryby, kyselé náplasti Kids a gumové gumičky Trolli. Díky tomu se vršky košíčků Hostess lesknou a proč Chips Ahoy! sušenky a pečivo Little Debbie vydrží tak dlouho. Oxid titaničitý najdete v Jell-O, zmrzlině Great Value, tvarohu z vojtěšky, Beyond Meat's kuře na rostlinné bázi a spoustě dalších oblíbených značek.
Soud s kuželkami Candy
Jedna velká značka nedávno zveřejnila novinky kvůli této kontroverzní složce. V červenci 2022 čelila společnost Mars Corporation návrhu hromadná žaloba nad přítomností oxidu titaničitého v jejich kuželkách. Žaloba uvedla, že Mars nezveřejnil oxid titaničitý na obalech Skittles a varoval spotřebitele před jeho potenciálními nebezpečími. Žalobkyně, Jenile Thames ze San Leandro v Kalifornii, tvrdila, že Skittles jsou „nevhodné pro lidskou spotřebu“. Cukroví koupil ve svém místním obchodě QuikStop a řekl, že by to neudělal, kdyby věděl, že kuželky obsahují oxid titaničitý.
Temže tiše žalobu zamítl o několik měsíců později. Ale první titulky, které vyvolaly soudní spory s oxidem titaničitým v Skittles, vrhají světlo na to, jak málo veřejnost ví o rozšířenosti složky, která je v tak velké části toho, co jí. A stažení žaloby ještě neznamená, že je Skittles jasný; žaloba byla zamítnuta "bez předsudků", což znamená, že Thames by mohla znovu žalovat. A mohl vyhrát.
V přelomovém případu z roku 2005 kalifornský nejvyšší soud uvolnil spotřebitelům cestu k podání hromadné žaloby nad přísadami v potravinách. V tom věcSoudní dvůr rozhodl, že spotřebitelé mohou žalovat, když na obalu nebyla uvedena přísada používaná k tomu, aby byl losos více růžový. Následovala série podobných soudních sporů.
Tampony s oxidem titaničitým?
Je to pravda. Značka L. Procter & Gamble tampony používají oxid titaničitý k vybělení provázku tamponu. Tampax, Kotex a další značky tamponů jej také používají jako bělící prostředek a oxid titaničitý není cizí ani řadě dalších produktů osobní hygieny. Používá se jako abrazivo v zubní pastě, pomáhá odstraňovat plak a skvrny ze zubů a osvěžuje dech. Oxid titaničitý je také v mýdle, mýdle na tělo a šamponu pro jeho schopnost vytvářet pěnu, která pomáhá čistit a upravovat pokožku a vlasy.V deodorantech a antiperspirantech složka poskytuje ochrannou bariéru a absorbuje vlhkost.
Gumoví medvídci Haribo a jejich evropský problém
I když to není v Americe jméno Haribo, je celosvětově známou značkou. Německá cukrářská společnost vytvořila první gumové bonbony již v roce 1960. Charakteristické bonbony Haribo, Haribo Teeth, vypadají jako lidské zuby a spoléhají na oxid titaničitý, aby vypadaly realističtěji. Tyto gumičky ve tvaru zubů jsou oblíbené ve Spojeném království, Švédsku, Norsku a několika dalších evropských zemích, kde se značka dostala do problému: Evropská unie zakázaný oxid titaničitý jako potravinářská přísada.
Rozhodnutí zakázat oxid titaničitý, který Spojené království odmítlo, vyplývá z hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z roku 2021. Agentura klasifikovala oxid titaničitý jako možný karcinogen a uvedla, že složka může souviset s genotoxicitou (poškozením DNA). Ale zjištění EFSA jsou spíše spekulativní než spoléhání se na tvrdá fakta. Agentura připustila, že neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by naznačovaly, že oxid titaničitý představuje zdravotní riziko při konzumaci v potravinách. Jen nemohli vyloučit možnost, že daná složka je v potravinách škodlivá. V USA schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oxid titaničitý jako potravinářskou přísadu a považuje jej za bezpečný.
Výhody a nevýhody oxidu titaničitého v Gummies
Tak by měl a profesionální gumový recept zahrnují oxid titaničitý? V profi sloupci dodává oxid titaničitý bonbónům, jako jsou houbové gumy, zářivý a atraktivní vzhled. Pomáhá také zlepšit texturu a konzistenci a nabízí krémovější pocit. Navíc oxid titaničitý působí jako konzervační látka. Konečné produkty vycházejí z nich gumové formy jasnější, krémovější a déletrvající.
Na straně záporů to může být případ „nevíme, co nevíme“. Většina odpovědných výrobců gumových výrobků by se pravděpodobně cítila lépe, kdyby EFSA vyloučil možnost poškození lidského zdraví touto přísadou. A zatímco FDA tvrdí, že je to bezpečné, agentura ano omezené použití oxidu titaničitého do 1 % hmotnosti potraviny. Oxid titaničitý je ve velkém množství potenciálně škodlivý, takže při zvažování, jak vyrobit gumy, nemusí být tou nejlepší volbou.
Pokud vaše firma vyrábí formy na plevel nebo pekařské formy jakéhokoli druhu, záleží na produktech s oxidem titaničitým, které se do těchto forem dostávají. Oxid titaničitý je považován za bezpečný a legální v USA, Kanadě, Velké Británii a dalších zemích. Jak však poznamenává Evropský úřad pro bezpečnost potravin, další vědecké zkoumání by to jednoho dne mohlo změnit.